Hobby

6 tipů pro začínající zahrádkáře! Tuto zeleninu určitě zvládnete vypěstovat

HRÁŠEK

Pro radost z chutných a sladkých plodů zvolte hrách setý cukrový (Pisum sativa L., sacharatum). Je to nenáročná plodina, která má jediný speciální požadavek – podepřít stonek. Vysévejte ho od poloviny března do června a dopřejte mu světlé místo. Dopřejte mu pravidelnou zálivku a záhony udržujte bez plevele. 
jarní cibulka

JARNÍ CIBULKA

Vděčná zelenina, která je velmi oblíbená. Jarní cibulku vysazujte koncem března až začátkem dubna. Spon je 5x8cm a cibulky se vtlačují ručně. Není náročná na půdu či klimatické podmínky, ale nevyhovují jí půdy, které jsou přemokřené. Po vysazení se z úrody budete těšit už po třech či pěti týdnech.

ŘEDKVIČKA

Stejně jako jarní cibulka je velmi vděčnou zeleninou i ředkvička. Vysévá se v druhé polovině března do sponu 5x15cm. Při jarním výsevu jí dopřejte slunné místo. Existuje množství druhů a v podstatě ji můžete vysévat téměř celoročně, ale při letním výsevu je třeba upřednostnit spíše polostín. Vyhovují její kypré půdy a pravidelná zálivka. Sklizeň vás potěší do 4-5 týdnů po vysetí.
rajčata ředkvičky salát

ČERVENÁ ŘEPA

Zcela nenáročná kořenová zelenina, která má v sobě množství minerálů a vitamínů. Je proto velmi vhodné zařadit ji do jídelníčku. Vysazuje se v období od dubna až do června. Doba pěstování záleží na rozhodnutí, zda chcete sklízet malé nebo velké bulvy. Není náročná na půdu a zalévat ji stačí v období většího sucha. Zralou červenou řepu rozeznáte podle toho, že její listy začnou ztrácet svěžest.

SALÁTY

Určitě vhodnou volbou pro každého, kdo se zahrádkaření teprve začíná, jsou saláty. Římský, kudrnatý či rukola – stačí si jen vybrat z bohaté nabídky. Můžete je vysévat od jara až do konce léta. Sazeničky si můžete vypěstovat uvnitř a pak je přesunout na balkon či terasu. Jelikož salát má mělké kořeny, bude se mu dobře dařit v nádobách.

BRAMBORY

Brambory se vysazují v polovině dubna. Pokud je plánujete pěstovat v pytlích či bedničkách, můžete je vysazovat už v březnu. Půda by měla být kyprá s dostatečným přísunem zálivky.