Hobby

Jak vybrat správný hudební nástroj?

Když jdete vyzvednout dítě ze školky a to vám s očima navrch hlavy vypráví, že je přišla vyzkoušet učitelka z hudebky a právě jemu bylo hudební vzdělání doporučeno, začnete přemýšlet, jestli nastal pravý čas, abyste ho přihlásili.
Doma přemýšlíte, jestli má tolik odhodlání, talentu a hlavně trpělivosti pravidelně cvičit. Vy sama nevíte, jestli budete umět svého potomka přimět ke cvičení, i když se mu zrovna nebude chtít.
Pořádně to s ním rozeberte a vysvětlete mu, že aby dokázalo správně zahrát písničku, bude ji muset delší dobu zkoušet. Svého potomka dobře znáte, víte, jestli není tím, co uteče od rozdělané práce, když není výsledek okamžitý a podle jeho představ.
hudební nástroje
Pokud jste přesvědčená, že všechno bude v pořádku, začněte diskutovat o nástroji. Některé dítě, jako třeba moje, už ze školky přišlo s tím, který nástroj chce umět rozeznít.
Většinu rodičů okamžitě napadne hraní na flétnu. Hudební nástrojto je skladný, poměrně levný, a dle mínění některých je snadné se na ni naučit.
Omyl. Jestli vaše dítko nepatří mezi ty, co nechtějí dělat přesně to, co se po nich chce a navíc nemá úplně hbité prsty, jeho nástroj nebude znít hezky. A to většinu z nich nakonec odradí. Trápí se, nerado chodí na hodiny, až nakonec skončí otrávené a vy s ním. Nevěřte, že je to nástroj jen pro začátek. Vykouzlit tóny těžší skladby jdou jak ze sopránové, tak z altové a i v malém souboru umí krásně svým zvukem zaujmout.
Klavír, nebo klávesy je něco jiného. Nejen, že vaše výdaje na nástroj, na který bude muset doma cvičit, budou o dost vyšší, ale budete muset projít byt a najít místo pro postavení.
Možná, že už se váš potomek vidí, jak řádí s kytarou na pódiu, a tak bude žadonit, že to je to pravé. A jestli na ni hraje někdo z rodiny a jemu se to líbí a ví, jak otlačené a zpočátku bolavé prsty bude mít, ať se na ni učí.
Berte ale jeho výuku zodpovědně. I když mu za školu platíte, neznamená to, že bude chodit do hodin nepřipravené, protože se mu zrovna cvičit nechtělo, Nestačí ho poslat přehrát si úkol na hodinu večer předem.
Protože já jsem ženská nejen zodpovědná, ale i zvědavá, chodívala jsem nějaký čas na hodiny a sedávala tam. Věděla jsem, jak to dceři jde, znala jsem její úkoly, a i když se jí nechtělo, hnala jsem ji pracovat. Pravda je, že jednou udělala scénu, že je unavená a druhý den měla jinou výmluvu, tak jsme ji nechala být, ať nese za svou lenost odpovědnost. Na hodině hrála špatně, zkoušela obalamutit vyučujícího výmluvami, ale on pochopil a velice tvrdě ji vyhodil s tím, že jestli chce chodit nepřipravená, nemusí chodit vůbec. Nezasáhla jsem. Proč taky. Od té doby si nedovolila neodvést řádně práci.
černý trumpetista
Většina žáků chodí pravidelně a doma jsou pilní, takže výsledky jejich snahy jsou slyšet na školních koncertech, nebo jsou posíláni hrát na různé městské slavnosti. A i když nemají ohromný talent, je důležité, aby je to bavilo. A jestli jste se vy, v dospělém věku rozhodli naučit se hrát na nějaký nástroj, tak vás chválím. Na učení není nikdy pozdě.