Dům a byt

Velkoplošné prosklení ve vašem interiéru

Ideální je, pokud je velkoplošné prosklení orientované na sluneční stranu směrem do zahrady. Nadměrným solárním ziskem zabráníte exteriérovými žaluziemi, které můžete zkombinovat s přesahem střechy. Ten nejednou poslouží i jako ochrana před hnaným deštěm a sněhem. Díky tepelněizolačním vlastnostem skel a rámů jsou tepelné ztráty eliminovány na minimum. Dnes upřednostňovaná kvalitní trojskla nezklamou ani v pasivních domech.

posezení s výhledem

Co se rámů týče, na výběr jsou, podobně jako u oken, plastové, dřevěné, hliníkové a smíšené profily. Rozdíl je v kvalitě a ceně. Nejužší rámy jsou z hliníku. Relativně užší profily lze dosáhnout i pomocí dřevo-hliníkových rámů, které z vnější strany využívají odolnost hliníku a z vnitřní poskytují vzhled a komfort dřeva. Plastové rámy mohou být opatřeny fólií barevnou či imitující dřevo.

Při plánování domu je podstatné rozhodnout se, nakolik chcete, aby se prosklení dalo otevírat. Mnohé systémy umožňují opravdu velkorysé propojení s exteriérem. Avšak při nízkoenergetických a pasivních domech, kde se aktivně využívá nucené větrání s rekuperací a klimatizace, je časté otevírání spíše na škodu.

Pokud tedy vysloveně netoužíte po možnosti širokého otevírání směrem ven, zkombinujte pevně osazeny velkoplošné prosklení se skleněným dveřním křídlem. Na výběr jsou dveře balkonového typu, které se otevírají směrem dovnitř, nebo posuvné modely šetřící místem. Praktický je co nejnižší nebo bezbariérový práh.
rolety na terasu

Posuvný systém

S prosklenými posuvnými dveřmi získáte otvor široký několik metrů. Část, vedle níž se posouvají i poměrně rozměrná křídla, je přitom pevná. Finančně výhodnější je takzvaný sklopně-posuvný systém otevírání. Křídlo lze nahoře vyklopit, zafixovat a větrat.

Skládací systém

Skládací systém je složen minimálně ze dvou, ale obvykle více dveřních křídel. Jak harmonika se skládají buď na jednu, nebo na dvě strany. Jedno krajní křídlo přitom může sloužit jako průchozí dveře. Dá se ovládat nezávisle na ostatních a lze jej uvést do sklopené polohy a využít k větrání místností. Za jistou nevýhodu ve srovnání s předchozími systémy lze považovat větší množství vertikálních rámů v zavřeném stavu. Naopak výhodou je otevření téměř na celou šířku stavebního otvoru.